Hangi Atık Hangi Kutuya

Ambalaj Atıkları

Kağıt, Karton, plastik, metal, kompozit atıklarınızı mavi renkli Ambalaj Atık Kutularına atabilir, binlerce ağaç kurtarabilir, tonlarca petrol tasarruf edebilirsiniz.

 

Atık Cam

Cam şişe ve kavanozlarınızı yeşil-beyaz renkli Cam Kumbaralarına atabilir, çevreyi korurken enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bir cam şişe doğada 4000 yıl yok olmadan kalabilir. Cam kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden %100 geri dönüşür.

Atık Pet Şişe

Tüm atık pet şişelerinizi pet şişe şeklindeki Pet Şişe Kumbaralarına atabilirsiniz. Denizlerimiz, göllerimiz, topraklarımız plastik ile kirleniyor. Canlılar plastik yiyor. Plastik kullanımını azaltarak doğal kaynaklarımızı koruyabilir, enerji tasarrufu sağlayabilir ve canlılarımızı kurtarabilirsiniz.

Atık Pil

Bütün atık pillerinizi okullar, muhtarlıklar, kamu kurumları ve bazı marketlerde bulunan kırmızı renkli Atık Pil Kutularına atabilirsiniz. Bir kalem pil 4 m3 toprağı ve 800.000 lt suyu kirletir.

Bitkisel Atık Yağ

Evinizde kızartma ve yemeklerde kullandığınız atık yağlarınız 2 defadan fazla kullanılırsa kanserojen maddeye dönüşür. Yağları bir kapta ayrı biriktirerek okullarda bulunan mavi renkli yağ bidonlarına bırakabilir veya bizi arayarak evinizden aldırabilirsiniz. Bu sayede toprağın ve suyun kirlenmesine engel olabilir, sağlığınızı koruyabilir, yakıt üretimine destek olabilirsiniz.

Elektronik Atık

Elektronik ekipmanların içeriğinde çevre ve insan sağlığına zararlı maddeler bulunmaktadır. Kullanım ömrünü tamamlamış her türlü elektrikli ve elektronik ev eşyalarınızı gri renkli Elektronik Atık Kumbaralarına atabilir veya bizi arayarak evinizden ücretsiz aldırabilirsiniz. Bu sayede hem çevreyi, hem sağlığınızı koruyabilir, ülkemize ekonomik katkı sağlayabilirsiniz.

Tekstil Atık

Kullanmadığınız giysi, ayakkabı ve ev tekstili ürünlerinizi mor renkli Tekstil Atık Kumbaralarına atabilirsiniz. Tekstil atıkları, yalıtım malzemesi, elyaf, keçe, iplik v.b. ürünlere dönüşüyor. Enerji tasarrufu sağlanarak çevre kirliliği azaltılıyor.

Diğer Evsel Atıklar

Evinizde oluşan bazı atıklar çöpe atılmamalıdır. İlaç şişeleri, diyaliz sıvısı bidonları, serum şişeleri tıbbi atıklardır. Bu tür atıkların ayrı biriktirilip sağlık kuruluşlarında bulunan tıbbi atık kutularına atılması gerekmektedir. Kartuş, toner atıkları, floresan lambalar, ampuller ve diğer aydınlatma ekipmanlarında civa ve fosfor gibi zararlı maddeler bulunur. Bu tür atıklarınız için bizi arayabilirsiniz. Boya kutuları, kimyasal temizlik ürünlerinin kutuları da tehlikeli atıklardır. Bu atıkların ayrı biriktirilip tehlikeli atık toplama noktalarına bırakılmaları gerekmektedir.

Size daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metnini inceleyebilirsiniz.